Brakfest je na Fejsbůku! Gimme, gimme, ... your thumb!

Plzeň město rybáků

Druhý dubnový víkend byl v Plzni už tradičně zasvěcen rybářskému závodu Plzeňská udice. Už od sobotního rána se u všech 12 plzeňských řek shromažďovaly desítky závodních a amatérských rybářů ze všech koutů naší republiky. Udice svištěly vzduchem ze všech stran a úlovky na sebe nenechaly dlouho čekat. Celkový vítěz pan Jarda z Měčína zvítězil kapitálním tolstolobikem o váze 27,5 kg a výšce 1,2 m v kohoutku, ale chlupáček se hned po výlovu někam zaběhl a ostatně i větší část diváků. Důvod byl zřejmý: již podruhé zavítal do Plzně vyhlášený festival filmového škváru Brakfest. Akce se konala opět v reprezentativních prostorách kavárny Jabloň a nutno říci, že diváci byli rozhodně spokojeni.

Svérázný filmový podnik začal s už tradičním hodinovým zpožděním v 15.00, a protože je tradicím věrný, tak se i letos potýkal s technickými problémy, tentokráte programového rázu. Úvodní film Trasa s Honzou Kanyzou v hlavní úloze byl ještě odpromítán dle původního line-upu a vz0il zaslouženou pozornost do posledního místečka zaplněné Jabloně, avšak dva z dalších s avizovaných snímků – Muzikál ze střední a Hodinářova svatební cesta korálovým mořem – museli být z důvodů selhání techniky nahrazeny filmy Crossroads a Blázni, vodníci a podvodníci. První z nich přijalo obecenstvo jednoznačně pozitivně, druhý pak spíše rezignovaně, zvláště ti diváci, kteří se snímkem měli už tu čest z Prahy, ale i takový umí být Brakfest a v tom také tkví jeho jedinečnost!

To ovšem neměnilo nic na tom, že zlatý hřeb zůstal zachován. Velkolepá show Brakbattle: Matěj vs. Florian vytvořila důstojný sportovně-filmový vrchol večera. Oproti pražskému souboji došlo k záskoku v roli komentátora Roberta, které se v Jabloni ujal Lampa, zasvěceného znalce statistik a švédské ligy, spolukomentátora Martina si opět zkušeně střihl McHanush. Matěj tentokrát nezůstal Florianovi nic dlužen a od začátku šel tvrdě za vítězstvím. Florianovi se sice ke konci podařilo vyrovnat, ale jeho příliš živelná hra nakonec způsobila odebrání bodů v posledních minutách zápasu. Matějova opatrná, ale disciplinovaná hra slavila po zásluze úspěch a zajistila mu vítězství v poměru -2 : -4, za což mu převážně české a Matějovi nakloněné publikum připravilo zběsilé stendink ovejšnz.

Zde by nezkušený návštěvník našich akcí začal pomýšlet na navrátila, čímž by pochopitelně projevil svou brakovou nevyzrálost a ochudil se o nebývale rozjetou afterpárty. Brakový taneční rej na proudu dancefloorových a normalizačních videoklipů rozpálil Jabloň doběla. Pivo teklo proudem, paňáci skákali po báru a sklo se tříštilo všude kolem. Rozjaření návštěvnici-tanečníci se zmítali v divokých kreacích až do pozdních nočních hodin.

Ovšem všechno má svůj konec a každá voda nakonec odteče a všechny ryby nakonec vezme sebou, a tak nedělní exhibicí skončila i Plzeňská udice, a to bez většího diváckého zájmu. Pro Západočeský územní rybářský svaz Plzeň zůstává tento ročník mementem. Doufejme jen, že se z neúspěchu poučí a ne0ou se dále pouštět do nerovné konfrontace.

Tak tedy Petrův zdar, a Brakfestu zvlášť!

Lampa


____________________________________