Brakfest je na Fejsbůku! Gimme, gimme, ... your thumb!

BrakBudkov 2010
Co jsme zaseli, to sklidíme!
4. – 8. 8. 2010

A už je tu máme! Svazáci Rudého Brakfestu vyslyšeli volání budkovských družstevníků a ochotně přiložili pomocnou ruku v boji o zrno, v boji o náš chléb! V čele kráčí předseda svazácké organizace s. Tleskač, bodrý to chlapík, jenž se práce rozhodně nebojí. V civilu redaktor revolučně-literárního plátku, plní plán na 152 % a ostatním dává dobrý příklad. A už jsou tu další členové politbyra – s. Lampa, s. Tůma a s. Hanuš, nezdolní pracanti, stachanovci – a spolu s nimi celý zástup soudruhů a soudružek, kteří přes týden nadělávali, aby ve svém volnu mohli přispět v úsilí za společnou věc.

Brigádníci však nepřijeli jenom pracovat a poznávat tvrdý život na vesnici, přijeli i aktivně agitovat a osvětlovat aktuelní kulturní témata dnešní doby. Hned na úvod promítli v místním kulturním středisku film Nástup režiséra Otakara Vávry, který zobrazuje všechny těžkosti, s nimiž se museli vypořádat první pováleční pionýři na naší západní hranici. Opět jsme si připomněli, jak důležité bylo po válce vylikvidovat nespolehlivý německý element a po staletích útlaku znovu osídlit pohraničí Čechy.

Ve čtvrtek byl na programu ideologický aktiv s promítáním instruktážního seriálu Okresu na severu, který pomáhá proniknout do složitých peripetií stranické práce na okresní úrovni. Účastníky aktivu zvláště zaujal poučný boj o ředitele chemičky s. Hanycha, kterého neúnavný okresní tajemník s. Pláteník nakonec znovu prosadil do funkce všem – i s. Hanychovi – navzdory. Neustálé přesvědčování, vysvětlování a pevný postoj, to je tvrdá kůrka opravdové funkcionařiny. Hlavně neuhnout!

Pátek byl oblačný, plný přeháněk, které přešly ve vytrvalý déšť. Svazácká brigáda není z cukru; déšť, ba ani hromy a blesky ji nemůžou zastavit, ale na žatvu se v takovém případě musí zapomenout, mokré zrno nemá trvalé hodnoty. Avšak pryč s chmurami, rozhodli družstevníci a provedli mládežníky místními pamětihodnostmi a připomněli nelehký úděl rolnický v minulých staletí, od dob, kdy shrbená záda jejich dědů brázdily karabáče, až po časy nedávné, kdy konečné zúčtování s kulaky osvobodilo českou vesnici jednou provždy od poroby, útlaku a vykořisťování. Večer dorazily posily a družstevníci a brigádníci se přesunuli opět do kulturního svatostánku. Filmový program byl tentokráte pestrý. Zahajoval Velmi inteligentní primát, roztomilý opičák Jack, hokejista k pohledání, jenž polechtal bránice všech přítomných. To Hauři spíše nutili k zamyšlení. Je třeba neustále bdít na stráži pokrokových hodnot, teprve nedávno vybojovaných, tak aby je jednou nemohli rozložit záludné rejdy nepřizpůsobivých jedinců. Největší ohlas ovšem sklidil snímek s kriminální zápletkou Samurai Cop, který nemilosrdně nastavuje zrcadlo brutalitě a nelidskosti současné americké společnosti, pro kterou je dolar jediným měřítkem.

V sobotu lilo ještě víc, kombajny zapadly do bahna a o brigádě nemohlo být ani řeči. Úderka těch nejpevnějších kádrů odjela do blízkých Hoštic, kde vzdala hold přednímu českému kulturnímu pracovníkovi s. Troškovi. Déšť sice brigádníkům zhatil jejich úmysl sklidit, nikdo z kolektivu však nezmalomyslněl. Účastníci akce živě besedovali, vyměňovali si vzájemně zkušenosti, zpívaly se revoluční písně. Večer jsme zhlédli spanilou jízdu Plechové kavalerie širými lány naší krásné socialistické republiky. Na plátně konané dožínky nechť jsou předobrazem i naší letošní úrody. Ani zrno nazmar! budiž naším heslem.

Neděle konečně přinesla slunce, ale příliš dlouho trvalo, než klasy a zem dostatečně vyschly, tak aby brigáda mohla aspoň poslední den vyjet na družstevní lány a ukousnout kus ze zlatavého krajíce. Promarněná šance? Nikoliv! Nová přátelství, srdečná objetí, slzy dojetí – to je výsledek, na který bychom neprávem žehrali, výsledek družby města a vesnice, porozumění našich mládežníků, nemalý příspěvek naší pokojné, mírové budoucnosti.

Nashledanou za rok!

s. Jeroným Lampa
JZD Budkov, nositel Řádu práce____________________________________