Brakfest je na Fejsbůku! Gimme, gimme, ... your thumb!

Brakfest 2007
Summer pre-release
Budkov, 3 - 5. 8. 2007

Letošní Budkov byl pro mě dalším důkazem toho, že veškeré starosti spjaté s akcí, u jejíhož zrodu jsem kdysi stál, už neleží pouze na mých bedrech. O vše potřebné se postarala mladá garda a já, starej a zasloužilej soudruh Pláteník, jsem konečně mohl pokojně spočinout na čestné sesli, s rukama založenýma, a ničím se protentokrát nestresovat. Kupříkladu plakát, jenž se vyjímal na plátně mezi jednotlivými projekcemi, jsem viděl poprvé až těsně před spuštěním celého spektáklu. Čertví, jde-li o věc náhody (jež jak známo neexistuje), či zda tu dochází k střídání paradigmatu, k výměně staré garnitury za novou. To nechť ukáže čas. Tak či tak, necítím se povolán vám o letošním Budkově meldovat, pročež předávám slovo svému věrnému druhu, s. Lampovi. (tl)

Značně oslabený braktým ve složení Tůma–Lampa vyráží první v pozdních večerních hodinách prvního srpnového dne směr Budkov. Technické problémy na prvním vozidle způsobily, že večerní soukromý program odpadl a museli jsme vzít za vděk pouze večerníčkem: 13. komnatou Romana Skamene.

Čtvrtek začal ospale a původně zamýšlené mohutné přípravy postupují velmi pomalu a vše se protahuje do pozdních večerních hodin. Nicméně ještě stíháme Větrné moře (1973), československo-azerbajdžánský snímek, který si rozhodně na nic nehraje, přestože v něm hrají čeští herci, kteří ovšem také nic nehrají, a to protože není co. Jeden z nejnesmyslnějších škvárů 70. let, kde se nechytá ani zarputilý cynik.

Slavný a plný přívlastků – takový byl zahajovací den 2. ročníku BrakBudkova. Počasí nám přeje a postupně přijíždějí další a další účastníci. Vyhledávanou atrakcí se stává holandský Pub club v centru vesnice, kam postupně zavítávají všichni, a to nejen z důvodů žíznivých. Ale to už nám to všechno začalo. Na úvod vybraný díl Majora Zemana s názvem Třetí housle. Honza a jeho bláznivej svatební den sklízí zasloužený úspěch – aby ne, vždyť to byl také díl „nevážný“, zcela se vymykající zbytku série. Jako každá další je i první přestávka vyplněna písní, aby brakbudkovští řádně vydechli, neb bitva o Perpetis vrcholí! Inženýrská odysea se nám představuje závěrečným dílem Setkání. Zlotřilí Džaponci dostanou nakonec u arbitráže po čuni a legendární inženýrská trojka z Hlubočanských strojíren může slavit. To ale rozhodně neplatí pro soudruha okresního tajemníka Pláteníka, kterého čekají v boji o ředitele chemičky ještě nejedny nesoudružské těžkosti, o tom všem devátý díl šíííííííleného Okresu na severu. Jako bonbónek pak přichází závěrečný díl Ženy za pultem, kde Anna Holubová slaví vánoce a názorně ukazuje, že být socialisticky emancipovanou ženou je úloha nelehká a často osamělá. Za všeobecného nadšení následuje proud socialistických klipů, který svou nevyčpělou energií drží diváctvo ve skočném tanci až do brzkých ranních hodin.

Ráno zvesela vyrážíme na výlet směr hrad Helfenburg. Samozřejmě nemůžeme vynechat mlejn herce Hlušičky, posvátné to místo obce Budkov. Vše vychází náramně: vyškrábali jsme se šťastně na zříceninu, našli i schované stádo koziček, upalovali do Bavorova na vlak, rozdělivše se na dvě skupiny – rychlejší a pomalejší ¬– a nakonec se večer střetli u bezstarostného grilování a závěrečné části programu. Tu tvořila smrtící policejní série Policejní akademie 7, Byl jednou jeden polda 3 a Robocop 3. Závěr potom obstaral diváky odhlasovaný československý film Návštěva z oblak, pak sice ještě následovalo krátké normalizační diskopásmo, ale výletem oslabené divácké síly nakonec velely na kutě.

2. ročník BrakBudkova lze hodnotit jednoznačně – komu čest, tomu další Brakfest, a to už popáté. Letos na podzim nashledanou!

Lampa


Budkov, 3. 8. 2007


Zahájení přehlídky, slavnostní řeč pronáší p. Lampa za asistence ředitelovy


Napjaté publikum...


... a spokojené publikum


Druhý den jsme vyrazili protáhnout údy...


Účastníci zájezdu kousek od Mistrova mlejna (Mistr se focení nemohl zúčastnit, musel plít zahrádku)


Cíl naší cesty – zřícenina Helfenburg


V areálu hradu jsme se odměnili pivem a klobásou z udírny


Nejkrásnější obyvatelka hradu (volně stažitelná jako tapeta)


____________________________________